Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej w Bachorzewie | 09.11.2016 |

Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej w Bachorzewie | 09.11.2016 - #SuperKoderzy

W dniach od 6 października przez kolejne trzy tygodnie uczniowie klasy IV rozpoczęli realizację pierwszego z dwóch projektów programowania w Scratch’u. Tematem przewodnim był podwodny świat, uczniowie wspólnie ustalili, że pod wodą będzie pływał nurek, którego będzie gonił rekin żarłacz.

Dzieci zdecydowały, że będzie to gra zręcznościowa dla dwóch osób. Następnie jeden z uczniów zaproponował, aby dodać „życia” dla nurka i zakończyć grę, gdy bohaterowi nie zostanie ani jedno „życie”. Na kolejnych zajęciach wychowankowie dopracowywali swoje projekty wg własnego pomysłu, dodając kolejne postacie, tła, muzykę. Zabawa i radość z uzyskanych efektów były wielkie. Każdy uczeń zachęcał swoich kolegów, aby zagrał z nim w stworzoną przez siebie grę oraz podziwiał efekty pracy.

Od 27 października tworzymy projekt „Tabliczka mnożenia”, który zostanie w tym tygodniu dopracowany przez uczniów.

Łącznie zrealizowaliśmy 6 godzin lekcyjnych (mimo proponowanych 4 h), ponieważ dzieciaki wciąż chcą coś dodać, dokończyć i ulepszyć. Wszystkie nasze prace zapisujemy w stworzonym przez nauczyciela studiu. Zachęcamy do zajrzenia na stronę i oglądania naszych prac na:  https://scratch.mit.edu/studios/3525353/

Opisy zajęć (niebawem również podsumowanie 3 spotkań poświęconych projektowi „Tabliczka mnożenia”) znajdują się na szkolnej stronie internetowej: http://bachorzew.edu.pl/superkoderzy

Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat programowania, doskonaliły poznawanie programu Scratch, uświadomiły sobie, że może być on pomocny w nauce oraz wykorzystany do zabawy i rozrywki. Programowanie to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Uczniowie samodzielnie stworzyli projektu, którymi mogą się pochwalić przed innymi.

Wiedza bardzo przydatna, rozwijająca uczniów oraz postrzeganie aktywnego korzystania z komputera. Po zaangażowaniu dzieci oraz wytrwałemu dążeniu do celu widać, że zabawa z programowaniem to strzał w dziesiątkę!

Dzieci mega zadowolone, poprosiły nauczyciela o możliwość dodania kolejnych lekcji na dokończenie projektu. Świetna zabawa dla dzieci oraz nauczyciela!

 

Beata Zawisła
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bachorzewie

bachorzew2

bachorzew1