Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej w Łodzi | 15.12.2016r |

Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej w Łodzi | 15.12.2016r - #SuperKoderzy

Uczniowie są zainteresowani zajęciami i z chęcią biorą w nich udział.

Wśród uczestników mamy nawet „perełkę” czyli wybitnie wyróżniającego się ucznia z klasy 5a, który zajmuje się programowaniem od 3 lat. Chłopiec ułatwia nam pracę, ponieważ służy pomocą. Pomaga nam podczas prowadzenia zajęć, podchodząc do poszczególnych uczniów mających w danym momencie problem, a nawet wyjaśnia na forum grupy dlaczego zadanie należy wykonać tak a nie inaczej. Wszyscy uczniowie z klasy 5a (nawet Ci, którzy nie uczestniczą w warsztatach), poprosili o tzw. „godzinę kodowania”, wykorzystując studio.code.org.

Dzieci po każdych warsztatach wychodzą z bagażem nowej wiedzy – zarówno historycznej jak i polegającej na kodowaniu w scratchu. Czasami mają problemy z kodowaniem, więc staramy się przedstawiać zagadnienia (tematykę) w jak najprostszej formie. Często pomoc koleżeńska daje lepsze efekty,  niż to co mówi nauczyciel.

Wiedza z pewnością jest przydatna. Rys historyczny przekazany w inny sposób niż zawsze oraz możliwość nauki poprzez zabawę (uczą się na własnych błędach i poprawiają je). Kodowanie traktują jak zabawę. Widzą, że jest stopniowanie trudności, ale to ich pociąga. Kodując czekają na efekt. Proszą o zadawanie prac domowych, które wykonują raz lepiej raz gorzej, ale wykonują.

Szkoda, że warsztaty nie są bardziej rozciągnięte w czasie np. na cały rok szkolny (ale wszystko możliwe, bo zależy to od nas samych). 🙂

 

Małgorzata Jabłońska

Szkoła Podstawowa w Łodzi