Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej nr 14 w Warszawie | 20.12.2016 r. |

Relacja z zajęć w Szkole Podstawowej nr 14 w Warszawie | 20.12.2016 r. - #SuperKoderzy

Od 04.11 do dnia 20.12 odbywały się kolejne zajęcia z lofirobotami. Z powodu klasowych wyjść lub mojej nieobecności, odbyło się 5 godzin zajęć z klasami 6. Tym razem przystąpiliśmy już do programowania naszych robotów.

Na początku, uczyliśmy się prawidłowego podłączenia robotów do komputerów, wgrania firmaty, podłączenie do komputerów, podłączenie przez aplikacje i uruchomienie Scratcha w przeglądarce Chrome. Na kolejnych zajęciach programowaliśmy już nasze roboty. Na początek buzer. Zajęcia polegały na zaprogramowaniu buzera w taki sposób, aby zagrał melodyjkę wg jakiejś dowolnej sekwencji. Kolejne zajęcia nawiązywały do samochodowych czujników cofania. Na zajęciach programowaliśmy Lotiego w taki sposób aby wyczuwał zbliżającą się przeszkodę i w zależności od zmniejszającej się odległości zwiększał częstotliwość piszczenia buzerem oraz w momencie najmniejszej odległości ostrzegał nas także zapalając diodę. Docelowo chcemy oprogramować robota w taki sposób aby poruszał się między przeszkodami.

Przede wszystkim wprowadziliśmy do użytku wiedzę na temat zmiennej. Do działania czujnika odległości potrzebowaliśmy utworzyć zmienną odczytać z niej dane i je wykorzystać w odpowiedni sposób. Jednocześnie uczniowie poznali i przećwiczyli w praktyce na czym polega pętla i warunek.

Emocje powoli opadają. Skończyły się proste rzeczy i zaczęło się myślenie a to nie wszystkim się już tak bardzo podoba, ale to normalne :). Niebawem, kiedy przystąpimy do sterowania robotami za pomocą tabletów, zrobimy wyścigi lub tor przeszkód i przystąpimy do rywalizacji entuzjazm wróci ponownie.

Szymon Wróblewski

Szkoła Podstawowa nr 14 w Warszawie

sp14warszawa4

sp14warszawa2

sp14warszawa