Młodzi patrioci – poziom 2 |

Młodzi patrioci – poziom 2 - #SuperKoderzy

Polskę można poznawać także przy pomocy robotów i programowania! #SuperKoderzy, którzy wybiorą tę ścieżkę, poznają mapę Polski, hymn i godło oraz polskie legendy, a jednocześnie… będą uczyć się kodowania! Zadania proponowane w tej ścieżce tematycznej obfitują w zagadki logiczne, szyfry oraz zadania manualne z wykorzystaniem robota Ozobot.

UCZNIOWIE ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI

Ścieżka Młodzi Patrioci jako jedyna składa się z dwóch poziomów. Przekazujemy je Państwu i uczniom wiedząc, że najlepiej znacie swoich uczniów i będziecie potrafili dostosować poziom trudności do możliwości swoich uczniów. Poziom 1 jest rekomendowany dla uczniów o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Poziom 2 – dla uczniów o nieznacznym stopniu niepełnosprawności i ze spektrum autyzmu. Lekcje są tak przygotowane, by można było tworzyć własną kompilację z zasobów na poziomie 1 i 2 – do czego serdecznie zachęcamy!

Lekcje:

 • Lekcja 1

  1

  Lekcja wprowadzająca do projektu, podczas której uczniowie zapoznają się z mapą Polski, uczestnicząc w aktywnościach grupowych. Pierwsze zajęcia mają na celu przybliżyć dzieciom tematykę projektu oraz wywołać w nich poczucie, że Polska to ich Ojczyzna.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 2 i 3

  2 i 3

  Podczas zajęć dzieci dowiedzą się z jakimi państwami sąsiaduje Polska, będą znali położenie tych krajów, wyszukają podstawowe informacje na ich temat i umieszczą je na interaktywnej tablicy. Stworzą mapę w programie Scratch.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 4 i 5

  4 i 5

  Lekcja dotycząca jednego z symboli narodowych – flagi. Uczniowie dowiedzą się kiedy obchodzimy Dzień Flagi, w jakich sytuacjach oraz miejscach wywiesza się flagę, jakie znaczenie mają kolory, które się na niej znajdują.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 6

  6

  Zajęcia przybliżające informacje na temat hymnu Polski.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 7

  7

  Lekcja dotycząca kolejnego symbolu narodowego – godła Polski. Uczniowie poznają genezę orła w godle, dowiedzą się czym jest godło oraz wyrażą własną opinię na temat znaczenia symboli narodowych.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 8

  8

  Lekcja podczas, której uczniowie poznają legendę o Czechu Lechu i Rusie, utrwalą znaczenie słowa „legenda” oraz zaprogramują trasę Ozobotów, które wcielą się w bohaterów legendy.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 9 i 10

  9 i 10

  Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak wyglądało dawniej Gniezno, odbędą wirtualny spacer po gnieźnieńskim grodzie, stworzą makietę osady oraz zaplanują tresę dla Ozobota.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 11

  11

  Lekcja poświęcona poznaniu legendy związanej z Krakowem. Uczniowie zapoznają się z definicją słowa „legenda” oraz treścią «Legendy o smoku wawelskim».

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 12 i 13

  12 i 13

  Lekcja, podczas której dzieci poznają najważniejsze miejsca w Krakowie oraz zaprogramują quiz o dawnej stolicy Polski w programie Scratch.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 14

  14

  Lekcja dotycząca jednej z trzech legend omawianych w projekcie – legendy o Warsie i Sawie. W bohaterów legendy wcieli się Ozobot, który doprowadzi Warsa do Sawy.

  Pobierz lekcję

 • Lekcja 15

  15

  Lekcja, podczas której dzieci zaplanują wycieczkę po Warszawie, wybierając te miejsca i zabytki, które chcieliby zobaczyć. Zakodują również Ozobota, który będzie ich przewodnikiem podczas zwiedzania stolicy Polski.

  Pobierz lekcję

Sprawdź pozostałe scenariusze:

MUZYKA

Cyfrowi DJe

PRZYRODA / BIOLOGIA / GEOGRAFIA

Odkrywcy świata

MATEMATYKA / TECHNIKA / INFORMATYKA

Majsterkowi­cze 2.0

UCZNIOWIE ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI

Młodzi patrioci – poziom 1

WPROWADZENIE

Podstawy Scratcha