Ucz się programowania z Fundacją Orange |

Ucz się programowania z Fundacją Orange - #SuperKoderzy

Według przewidywań specjalistów rynku pracy umiejętność programowania wkrótce będzie jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji wśród pracowników. W oparciu o otwarte zasoby Khan Academy po polsku zapraszamy do samodzielnej nauki programowania.

Programowanie rozwija przede wszystkim umiejętności logicznego i strategicznego myślenia, formułowania precyzyjnych komunikatów jak również ułatwia organizację pracy. Uczy dzieci aktywnego korzystania z nowych technologii i pokazuje, jakie możliwości daje internet.. – W dzisiejszych czasach kodowanie urosło do rangi „sztuki”. To jest dziedzina aktywności, w której każdy może próbować sił po swojemu, w której nie istnieją ograniczenia – mówi prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, prezes Fundacji Edukacja dla Przyszłości, promotor Khan Academy

Obecnie nastolatkowie spędzają przeciętnie po 2,5 godziny dziennie w sieci. Niestety niewielu z nich wykorzystuje ten czas w kreatywny sposób. Takie możliwości daje im właśnie darmowy serwis Khan Academy do nauki programowania. Na platformie można dowiedzieć się jak stworzyć własną grę, stronę internetową czy poznać takie języki jak HTML czy JavaScript. Z tysięcy dostępnych filmów, można dowiedzieć się jak nadrobić zaległości w szkole i rozwijać swoje pasje, między innymi poprzez naukę kodowania.

Dzięki wsparciu Fundacji Orange, która została partnerem tego projektu, przetłumaczono na język polski łącznie 141 ścieki dźwiękowe i 93 filmy o programowaniu i animacji komputerowej, w tym niezwykle popularny cykl „Pixar w pigułce” sponsorowany przez Disney. Prace te koordynuje Fundacja Edukacja dla Przyszłości, a baza materiałów stale się powiększa. 🙂

 

9 sierpnia 2016
Przeczytaj też:

Czym skorupka za młodu…, czyli jak kodowanie kształtuje charakter

Niewątpliwie żyjemy w czasach, gdy programowanie stało się modnym i dochodowym zawodem. Mimo to w popkulturze wciąż  utrwalony jest obraz programisty jako odludka otoczonego ekranami komputerów i pustymi kartonami po pizzy…  Jakie umiejętności powinniśmy więc kształtować u młodych programistów, by obalić ten stereotyp?

Programowanie rozwija, zatem mądrze uczmy programować

Żyjemy w coraz bardziej złożonym świecie, w którym ważną i coraz ważniejszą rolę w służbie człowieka pełnią nowoczesne technologie. Będzie ich coraz więcej w życiu osobistym i zawodowym, a coraz więcej zawodów wymagać będzie mniej lub bardziej zaawansowanych umiejętności komputerowych. Część tych technologii będziemy musieli odpowiednio przygotować do współpracy z ludźmi, czyli zaprogramować. Niektóre z nich będą na tyle zaawansowane, że potrzebne będą wyższe umiejętności programistyczne.

Przedmiot: programowanie

Nauka kodowania stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej nośnych trendów edukacyjnych. Targi i konferencje dla nauczycieli po brzegi wypełnione są prezentacjami robotów i aplikacji, a w księgarniach można przebierać w podręcznikach do nauki kodowania. Jakie więc miejsce naprawdę zajmuje programowanie w realiach polskiej szkoły?

Zbuduj aplikację mobilną z darmowym poradnikiem „APPetyt na APPlikacje”

Od teraz każdy może tworzyć aplikacje mobilne. Ma w tym pomóc bezpłatny poradnik „APPetyt na APPlikacje” wydany przez Fundację Orange, który przeprowadzi początkującego twórcę od koncepcji do wdrożenia i dostarczy wielu cennych wskazówek i inspiracji. To proste.