Mistrzowie internetu

W tej ścieżce tematycznej zaprosimy #SuperKoderów i #SuperKoderki do stworzenia własnej strony internetowej. Wspólnie przejdziemy od procesu planowania, przez programowanie aż do wdrożenia gotowego projektu. Uczennice i uczniowie będą pracować w grupach i zmierzą się z kolejnymi wyzwaniami.

W tej ścieżce tematycznej zaprosimy #SuperKoderów i #SuperKoderki do stworzenia własnej strony internetowej. Wspólnie przejdziemy od procesu planowania, przez programowanie aż do wdrożenia gotowego projektu. Uczennice i uczniowie będą pracować w grupach i zmierzą się z kolejnymi wyzwaniami. Poznają świat, którego do tej pory byli tylko biernymi odbiorcami. 

Zawartość merytoryczna w niniejszych scenariuszach została dostosowana do możliwości uczennic i uczniów klas starszych szkoły podstawowej i nie powinna być traktowana jako kompendium wiedzy o tworzeniu stron internetowych. Piszącym przyświecał zamysł, że uczestniczki i uczestnicy zajęć dzięki osobistemu doświadczeniu i samodzielnemu zdobywaniu wiedzy osiągną znacznie więcej niż przez odtwórcze realizowanie poleceń. Stąd spory margines dowolności w realizowanych zadaniach i próba utrzymania wysokiego poziomu zaciekawienia.

Lekcje:

1

Zajęcia wstępne, na których uczennice i uczniowie oglądają oraz oceniają strony internetowe pod kątem dostępności treści, a także ich atrakcyjności i efektu wywołanego na odbiorcy. Ustalają, jakie elementy strony są konieczne dla jej efektywności, a jakie dla efektowności.

Pobierz lekcję

2 - 3

Podczas tych zajęć uczennice i uczniowie poznają podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z tworzeniem stron www. Nauczyciel/nauczycielka omówi główne elementy strony www i sposoby umieszczania w niej treści.

Pobierz lekcję

4 - 5

Podczas tych zajęć poznamy kaskadowe arkusze stylów (CSS) i będziemy bawić się graficznym układem strony. Czeka na nas dużo nowych wiadomości!

Pobierz lekcję

6 - 7

Poznamy edytory WYSIWIG do tworzenia stron internetowych. WYSIWIG to nie wyzwisko, więc skupimy się nad opracowaniem inspirującego hasła w klimacie promującym pozytywny przekaz w mediach społecznościowych. Podczas zajęć będziemy nie tylko kodować, ale i rozmawiać o etycznym zachowaniu w internecie.

Pobierz lekcję

8 - 9

Rozszerzymy poznane wcześniej możliwości związane z umieszczaniem grafiki na stronie. Nauczymy się definiować kolory na różne sposoby. Stworzymy przyciski i menu na potrzeby naszej strony. Istotnym elementem zajęć będzie zwrócenie uwagi na prawa autorskie i korzystanie z grafiki dostępnej w internecie.

Pobierz lekcję

10

To już dziesiąte spotkanie w ramach naszej ścieżki. Podczas tych zajęć poświęcimy trochę czasu na dopracowanie strony i pokażemy ją światu!

Pobierz lekcję