Twórcze zespoły młodych programistów

Programowanie robotów to zajęcie, wokół którego uczniowie naturalnie budują zespół. Daje im to szansę na wspólną naukę i zabawę, a czasem na konflikt i szukanie rozwiązań. Program #SuperKoderzy otwiera możliwość zdobywania cennej umiejętności działania wspólnie i osiągania przez to radości i satysfakcji – opowiada Ewa Daniluk z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Warszawie.

O możliwości wzięcia udziału w grantowym projekcie Fundacji Orange #SuperKoderzy dowiedziałam się z internetu. Szybka decyzja, bo czasu na zgłoszenie i złożenie dokumentów zostało mało.

Kwiecień 2020 r.

W szkole trwają lekcje on-line. Pytanie do klasy 6:

– Czy chcielibyście mi pomóc dostać się do #Superkoderów?

– Tak, pomożemy!

Ja wypełniam zgłoszenie, czteroosobowa grupa szóstoklasistów bierze na siebie przygotowanie zaproszenia #Superkoderów do naszej szkoły. Powstaje bardzo fajny film, dzięki któremu zostajemy zakwalifikowani do projektu. Wybrana: Robomatematycy. W sierpniu razem z innymi nauczycielami z całej Polski uczestniczę w szkoleniu. Składamy roboty – mBoty, poznajemy ich możliwości i dostajemy ciekawe podpowiedzi, jak warto pracować z dzieciakami, co się sprawdza. 

Wrzesień 2020 r.

Chętnych do udziału w kółku jest sporo. Zaczynamy! Pierwsze zajęcia jeszcze stacjonarnie w szkole.  Uczniowie logują się na swoje konta w Scratch-u. Poznają również nową platformę mBlock, na której wykonują pierwsze zadania matematyczne, przygotowując się do stworzenia matematycznej gry planszowej z wykorzystaniem robotów mBot. Nawet dajemy radę złożyć zakupione w ramach grantu mBoty. Zajęcia te budzą ogromne emocje: gdzie podłączyć ten kabelek? Hej, koło nam odpadło! Zobaczcie, oni już kończą, weźmy się do pracy! Robot będzie działał, czy nie? Pojedzie, czy nie pojedzie? Uff, udało się! Roboty ruszyły.

Listopad 2020 r. 

I znowu jesteśmy na zdalnym nauczaniu. 

– Dzień dobry, przepraszam za spóźnienie, ale musiałem z psem przed dom wyjść!

– Dzień dobry, przepraszam za spóźnienie, ale właśnie obiad z restauracji do nas dojechał!

–  Dzień dobry, przepraszam za spóźnienie, wyszłam po lekcjach na chwilę na dwór i zapomniałam!

Na cotygodniowe środowe popołudnia z #Superkoderami stawiają się uczniowie w trochę okrojonym składzie (niektórzy rodzice ograniczali uczniom dodatkowy czas spędzany przed monitorem), ale nadal jest nas sporo. Platforma Teams jest naszym sprzymierzeńcem, pojawia się nowa funkcja breakout rooms (pokoje spotkań). Młodzież chętnie z tej możliwości korzysta. Każda grupa trafia do oddzielnego pokoju, udostępniają sobie wykonywany projekt, pracują wspólnie i starają podchodzić do sprawy bardzo odpowiedzialnie. Nie oznacza to, że wszystko wychodzi świetnie. Zdarza się, że mają odmienne zdania, trudno im osiągnąć kompromis i trzeba wesprzeć ich w dojściu do porozumienia.

 Zabrałam ze szkoły mBoty z myślą, że może spróbuję je wykorzystać on-line. Wypróbowaliśmy wspólnie. Dodatkowy laptop, chętne osoby po przejęciu kontroli nad pulpitem nauczyciela były w stanie sterować robotem zdalnie  i kamerka, która pokazywała, co robot wykonuje. To było ciekawe doświadczenie. 

Październik 2021 r.

Ostatnie zajęcia mogliśmy zorganizowaliśmyć dopiero na początku października. Drużyny rozwiązywały zadania przygotowane w mBlocku, po udzieleniu poprawnej odpowiedzi robot reagował dźwiękiem lub światłem, a uczniowie odpowiednio sterując, przesuwali mBota na kolejne pola gry. Kto pierwszy dotarł do pola META, wygrywał. Oj, było dużo emocji ☺

Superkoderskie kółko podobało się i w podobnym składzie kontynuujemy zajęcia w tym roku. Zostaniemy teraz Mistrzami Internetu i stworzymy swoje strony. 

Podczas zajęć uczniowie mądrze wykorzystywali czas przed komputerem, ucząc się współpracy i odpowiedzialności oraz rozwiązywania konflitów wynikających z różnicy zdań. No i to uczucie radości, gdy wszysko wychodzi. Pracowali w zespołach mieszanych, przeważnie trzyosobowych. Dziewczynki (chociaż były tylko dwie) chętnie współpracowały z chłopcami. Spotkania on-line dały możliwość kontaktowania się z kolegami z innej klasy, wspólnej rozmowy czy żartów, które mogli kontynuować po zakończeniu zajęć na kółku superkoderskim, bo nikt nie musiał wracać do domu… 😉

Dla mnie udział w #Superkoderach był doskonałą lekcją zarządzania (grupami, które działają wirtualnie) i pomysłowości (jak wykorzystać robota on-line). Z ogromną przyjemnością obserwowałam uczniów, którzy samodzielnie przygotowywali zgłoszenia do projektu, którym chciało się myśleć i działać. Ważne, żeby stworzyć im taką możliwość.

Ewa Daniluk – nauczyciel informatyki w Szkoły Katolickiej Sodalicji Mariańskich w Warszawie. Realizowała z uczniami w poprzedniej edycji ścieżkę Robomatematycy, a w tym roku – ścieżkę Mistrzowie Internetu.

15 grudnia 2021
Przeczytaj też:

Polecamy webinar “Liczymy na roboty”

Dziś szkoły wyposażone są w różne modele robotów, a uczennice i uczniowie lubią lekcje z ich udziałem. Jeśli nie miałeś/miałaś okazji pracować z robotami lub szukasz nowych pomysłów na zajęcia przedmiotowe bądź dodatkowe, obejrzyj webinar Agnieszki Ogiegło, która dzieli się dobrymi praktykami i zaskakującymi rozwiązaniami edukacyjnymi.

Polecamy webinar: Gra z Makey Makey

Płytka MakeyMakey to niewielkie urządzenie, które wprawia w zachwyt “od pierwszego wejrzenia”. Tkwi w nim moc edukacyjnych możliwości, a przy tym daje masę radości – zarówno nauczycielce czy nauczycielowi, jak i dzieciom. Jeśli nie znasz jeszcze MakeyMakey lub szukasz nowych możliwości jej wykorzystania, obejrzyj webinar, w którym Joanna Apanasewicz pokaże, ile można wyczarować za pomocą tego niepozornego narzędzia. Zapraszamy!

Pomaga czy przeszkadza? Jak wykorzystać AI, by pomóc uczennicom i uczniom w samodzielnej nauce?

Zapraszamy na webinar “Pomaga czy przeszkadza? Jak wykorzystać AI, by pomóc uczennicom i uczniom w samodzielnej nauce?”. Już we wtorek (5.03, godz. 18:00-19:30) Justyna Bober wskaże kilka narzędzi AI, które możesz wykorzystać w przygotowaniu zajęć i które mogą wspierać samodzielną pracę uczennic i uczniów.

Kreatywne programowanie raz jeszcze! Zapisy na warsztaty

Tylko praktyka! Zapraszamy na cykl 4 spotkań warsztatowych online pod hasłem „Kreatywne programowanie”, podczas których poznasz innowacyjne narzędzia i rozwiązania edukacyjne. Przed Tobą zajęcia poświęcone MakeyMakey, sztucznej inteligencji i płytce Microbit – a wszystko to z udziałem trenerskiego duetu: Joanny Apanasewicz i Krzysztofa Jaworskiego.

Webinar: Liczymy na roboty

Serdecznie zapraszamy na webinar, podczas którego Agnieszka Ogiegło opowie, w jaki sposób wykorzystać roboty na lekcjach matematyki w klasach 4–8. Podczas spotkania odkryjesz konkretne działania rozwijające kompetencje kluczowe, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji matematycznych.

Jak rozwijać świadomość cyfrową i ekologiczną w klasie?

Świadomość cyfrowa obejmuje zrozumienie wpływu technologii na nasze życie oraz umiejętność korzystania z narzędzi cyfrowych w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Świadomość ekologiczna natomiast koncentruje się na zrozumieniu wpływu człowieka na środowisko naturalne i promowaniu działań dla klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. Świadomość cyfrowa to także rozumienie wpływu, jaki technologia ma na nasze życie i środowisko. Oznacza to nie tylko bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z urządzeń cyfrowych, ale również zwracanie uwagi na ich ekologiczny ślad.

Nieskończoność do sześcianu

Minecrafta chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, każdy pewnie chociaż raz o nim słyszał. Co roku zyskuje ona miliony nowych użytkowniczek i użytkowników, zarówno tych małych, jak i dużych. Kiedy zapytasz dzieciaki, czy znają Minecrafta, z zadyszką odpowiadają twierdząco. Na czym polega ten fenomen? Co takiego sprawia, że przyciąga kolejne rzesze fanów i fanek?

Koniec z koszmarami – matematyka już nie straszy

Matematyka, przedmiot, który od dziesiątek lat uważany jest za trudny, niezrozumiały, abstrakcyjny. Obawy przed królową nauk pojawiają się już na etapie klasy czwartej, kiedy to dzieci zaczynają uczyć się matematyki z nowym nauczycielem. Strach często zapożyczają od swoich bliskich, a potęguje się on, kiedy zaczynają uczyć się innymi metodami niż na etapie klas 1-3 SP. Ale czy matematyka na pewno jest taka straszna, jak ją malują? Czy można uczyć się tego przedmiotu z radością i pasją?

Dziennikarze przyszłości w 7 i 8 klasie? A czemu by nie?

programowania, ciekawe warsztaty, poszukiwanie nowego, dzielenie się wiedzą – udział wniósł wiele dobrego do naszej edukacji. Pokazał mi, moim uczniom i uczennicom, że zdobywanie wiedzy to fajna przygoda, że razem można osiągnąć bardzo dużo. 

Gra z MakeyMakey – zapisy na webinar

Muzyka, gry zespołowe – po prostu dobra zabawa, a przy tym wciągający sposób na naukę. Tego możesz spodziewać się po webinarze, który Joanna Apanasewicz poprowadzi już 7 grudnia (czwartek). A wszystko z pomocą uwielbianej przez nią płytki Makey Makey.

Polecamy webinar Dział@my dla klimatu

Przewrócona lodówka, obok pralka bez drzwiczek, a do kompletu telewizor z rozbitym ekranem. Czy znasz taki widok z altanki śmietnikowej? Sprzęty te nie znikają, chociaż zabierane są wszystkie inne gabaryty – wyrzucone kanapy, szafy i ramy okienne. O co w tym chodzi? Za tym pytaniem stoi wiele innych, a odpowiedzi są bardzo ciekawe…

Dział@my dla klimatu (nie tylko) w szkole – zapisy na webinar

Jesteśmy na czasie! Dołącz do nas, by być na bieżąco w temacie Dział@ń dla klimatu. Pierwszy webinar w nowej edycji #SuperKoderów będzie jak lot balonem – razem z trenerką i edukatorką Mariolą Fik zrobisz szerokie rozeznanie w temacie – zgarniesz sprawdzone pomysły i rozwiązania oraz zaktualizujesz wiedzę, co przyda Ci się i w szkole i […]

Idzie nowe, czyli superkoderskie środy z Minecraftem

Zapraszamy na cykl 5 warsztatów online pod hasłem „Idzie nowe, czyli superkoderskie środy z Minecraftem”. Przez pięć środowych popołudni będziecie mieli okazję wskoczyć do świata sześcianu i poznać jego edukacyjne możliwości… Liczba miejsc ograniczona!

Jak zmniejszać ryzyko cyberprzemocy wśród uczniów?

Czy w swojej pracy/działaniach spotykasz się z problemem cyberprzemocy wśród uczniów? A może obawiasz się, że takie problemy mogą się pojawić? Gorąco zachęcamy Was do skorzystania z broszuryJak zmniejszać ryzyko cyberprzemocy wśród uczniów? – wskazówki dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. 

Rodzina „Pogromców języków” się rozrasta!

Ścieżki angielska i niemiecka programu „Pogromcy języków” doczekały się siostry: ścieżki francuskiej, do której będzie można zgłosić się w nowej edycji #SuperKoderów!

Cyfrowy detox jest dobry dla nas i dla planety

Nowa NIEMAPA Halo? Eko! to darmowy przewodnik wydany przez kolektyw Mamy Projekt i zilustrowany przez Tomka Kaczkowskiego, który podpowiada, jak zmienić nawyki i dbać o telefon, aby dłużej nam służył oraz że cyfrowy detox jest dobry dla nas i dla planety.

Sztuczna inteligencja wyskakuje z lodówki

Wszędzie jej pełno. Wystarczy otworzyć przeglądarkę lub jedną ze społecznościówek, by się o tym przekonać. Zasypują nas relacje z tego, jakie ktoś pytanie zadał na czacie oraz jak kuriozalną odpowiedź otrzymał. Lub przeciwnie – jak bardzo merytoryczna i jakościowa się okazała. Media szaleją – od hurraoptymistycznej wizji przyszłości, po pełne niepokoju zwiastowanie końca edukacji… No no, przyznać trzeba, że zrobiło się niezłe zamieszanie.

Kot Scratch na Twoich lekcjach

Ten pomarańczowy kot mieszka już niemal w każdej polskiej szkole, a zdarza się, że dzieci poznają go już w przedszkolu! Co decyduje o jego popularności? Wszystko dzięki temu, że wizualny język programowania nie jest jedynie narzędziem przydatnym na zajęciach komputerowych. Przeciwnie! Kot Scratch świetnie sprawdza się także na innych lekcjach. A żeby praca z nim była jeszcze przyjemniejsza, mamy dla Was kilka przydatnych podpowiedzi!

Podróżnicy w czasie, czyli informatyka i historia w jednym

W tym roku szkolnym kolejny raz wzięłam udział w programie Fundacji Orange #SuperKoderzy. Poprzednio wraz z uczniami i uczennicami realizowałam ścieżkę „Dziennikarze Przyszłości”. Nagrywanie wywiadów, modyfikowanie dźwięku, tworzenie animacji oraz reportaży w programie Scratch było czymś zupełnie nowym w naszej szkole i przyniosło interesujące rezultaty (zobacz podsumowanie TUTAJ). Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po więcej!

Wszędzie sztuczna inteligencja. Już strach otworzyć lodówkę

Serdecznie zapraszamy na webinar Macieja Wojnickiego na temat sztucznej inteligencji!